Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā

Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garāMuzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga pasākums maijā, kad vienu nakti durvis ver lielākā daļa valsts muzeju, rīkojot īpašus pasākumus un aicinot apmeklēt muzejus bez maksas. Latvija Muzeju nakts akcijā ir iesaistījusies kopš 2005. gada.
Muzeju nakts tradīcija sākusies 1999. gadā Francijā ar mērķi iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kas ikdienā muzejus neapmeklē.
Šī gada tēma Latvijā ir "Šūpulis". Baltinavas muzejs, ik gadu piedaloties Muzeju naktīs, arī šogad 19.maija vakarā laipni aicināja piedalīties apmeklētājus interesantā pasākumā.
Anita Ločmele klātesošos aizrāva ar improvizētu uzvedumu par bērna gaidīšanas laiku ģimenē, dzimšanu un kristību tradīcijām. Dace un Sandris Ločmeļi iejutās jauno vecāku lomā, Emīlija Keiša un Jānis Boldāns pildīja krustvecāku uzdevumu. Jaundzimušā bērniņa lomā bija simpātiska autiņos ietīta lelle. Apmeklētājiem bija iespēja ne tikai klausīties Anitas stāstījumā, bet arī pašiem piedalīties improvizētās kristību tradīcijās. Pasākumu muzikāli izdaiļoja arī Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa sievas.
Senāk bērna gaidīšanas laiks katrā latviešu ģimenē saistījās ar daudzu un dažādu tradīciju un ticējumu ievērošanu. Bērni pārsvarā tika laisti pasaulē pirtī, jo tā bija tīrākā vieta mājās. Taciņai uz pirti bērna dzimšanas brīdī vajadzēja būt noslaucītai un tīrai, lai, svētajai Mārai, kura palīdzēja bērnam ienākt pasaulē, pa taciņu ejot, neaizķertos kāja. Līdz pat kristību brīdim bērna vārds netika izrunāts skaļi, jo bērna dvēselīte vēl nebija dieva aizsardzībā. Ja bērns kristību laikā baznīcā uzvedās ļoti nemierīgi, tas nozīmēja, ka izvēlētais vārds ir jāmaina. Krustvecākiem tādā gadījumā bija tiesības izdomāt citu vārdu, pat nezinot vecākiem. Vecāki bērna kristīšanas procesā baznīcā paši nepiedalījās. Viņi krustvecākus un savu mazuli gaidīja mājās. Pārbraucot mājās no baznīcas, viesiem un mājiniekiem, lai uzzinātu bērna vārdu, bija krusttēvam cepurē jāiemet naudiņa. Arī bērnu pirmo reizi apskatot šūpulī, katram no viesiem bija jāatstāj kāda dāvana vai monēta.
Pēc Anitas improvizācijas teātra baudīšanas jaunākie muzeja apmeklētāji jauniešu Solvitas Loginas un Andreja Frolova vadībā gatavoja magnētiņus un lelles no dūrainīšiem un pirkstaiņiem. Mazajiem pirkstiņiem bija ko ņemties. Talkā nāca arī vecāki, un kopā radās lieliskas rotaļlietas.
Pēc meistardarbnīcas muzeja apmeklētāji kopā noskatījās filmu “Mērijas ceļojums”.
Muzejā joprojām ir apskatāma izstāde “Čuči, guli, mazo bērniņ”, kurā var apskatīt mazuļu pūriņus no dažādiem laikiem, rotaļlietas, kā arī šūpuļus.

Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 0Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 1Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 2Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 3Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 4Baltinavas muzejā atdzīvojas bērna kristīšanas tradīcijas senču garā 5