Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā

Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā

Šogad Baltinavas Mūzikas un mākslas skolā Mākslas dienu 2018 un Latgales podnieku dienu ietvaros notika Keramikas radošā darbnīca. Šo darbnīcu vadīja keramiķis – podnieks Juris Krompāns no Rēzeknes.
Juris Krompāns ir Latvijas kultūras kanona pārstāvis — Tautas daiļamatniecības vecmeistars, Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas dalībnieks. Jau vairāk nekā 40 gadus savā darbnīcā ar rokām no māla veido skaistus keramikas darbus – bļodas, krūkas, šķīvjus, vāzes un krūzes.
Juris Krompāns ir atpazīstams visā Latvijā un pasaulē ar daudzžuburaino, lielo svečturu veidošanu pat ar 50 svecēm.
23.aprīlī keramiķis darbnīcas dalībniekiem nodemonstrēja, kā top no māla virpotas vāzes, šķīvji un trīsžuburu svečturis. Katram dalībniekam pašam bija iespēja iepazīties ar virpošanas tehniku un izgatavot savu trauku. Prieku ikvienam sagādāja darbs pie virpas — māla pikas iecentrēšana, trauka formas izveidošana ( ar meistara palīdzību), dekorēšana. Izgatavotie trauki tika izkaltēti un apdedzināti biskvīta ceplī. Keramikas priekšmetu izgatavošana ir salīdzinoši sarežģīts, darba un laika ietilpīgs process, tādēļ 7. maijā, Jura Krompāna vadībā, varēja apgūt trauku glazēšanas prasmes un sagatavot izstrādājumus otrreizējai apdedzināšanai.Trauku izgatavošanā, glazēšanā aktīvi iesaistījās gan pašu skolas skolēni un pedagogi – Marija Bukša, Lilita Kūkoja, skolas darbinieki – Aira Sekace, Veneranda Putrāne, gan Kristīgās internātpamatskolas 1.,2.,4. un 6.klases audzēkņi, skolotājas Anna Jermacāne un Ausma Lipska.
Mākslinieks pateicībā par sadarbību skolai uzdāvināja vāzi un svečturi.Bērniem ieteica nezaudēt interesi par šo darbu un skolotājas vadībā turpināt apgūt virpošanas tehniku. Latviešu keramikas dižmeistars Pēteris Martinsons kādā no intervijām teicis: “Man vienmēr licies, ka ar mālu vajag likt strādāt bērniem… Māls nomierina. Ja jūs staigājat kādreiz basām kājām, tad gan jau zināt, cik tas ir brīnišķīgi – iet pa mikliem māliem. Tāpat paņemt to rokās, saspiest un skatīties, kas tad viss veidojas. Tur jau var gavilēt!”
Lilita Kūkoja

Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 0Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 1Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 2Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 3Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 4Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 5Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 6Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 7Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 8Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 9Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 10Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 11Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 12Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 13Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 14Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 15Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 16Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 17Keramikas darbnīca Mūzikas un mākslas skolā 18