26.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā

26.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā
<p "="">26.maijā Baltinavas tirgus laukumā rīta pusē valdīja neierasts skats. Ierasto tirgus sievu vietā tur pulcējās riteņbraucēji. Siltais un saulainais sestdienas rīts bija ideāls, lai atklātu Baltinavas novada marķēto velomaršrutu “Vēstures atskaņas Grīvas mežos”. Grīvas mežu masīvs slēpj sevī daudz pārsteigumu un pagātnes noslēpumu, tādēļ tika nolemts veidot velo maršrutu, lai aktīviem dabas izzinātājiem būtu iespēja ne tikai baudīt Latgales skaistās ainavas, bet arī pie reizes iepazīt sava novada vēsturi. Maršruts ir 34 kilometrus garš un ietver sevī 7 vēsturiskus apskates objektus, kā arī Baltinavas novada ezerus un meža bagātības. Piemēram, daļa no maršruta ir rubeņu lieguma zonā. Tajā nedrīkst ierīkot atpūtas zonas un iebraukt ar velosipēdiem, toties garāmbraucot, ja paveicas, var redzēt rubeņus. Arī Muotrīnes ezers, viens no apskates objektiem, ir dabas liegums. Tā krasts ir noaudzis ar retām augu sugām, kā arī tur mājo noslēpumainais un reti sastopamais pumpurgliemezis. Šī ezera krastā AS Latvijas valsts meži ir ierīkojuši atpūtas vietu, kur ir nojume ar galdu un soliem, kā arī ugunskura vieta. Ārkārtīgi skaista vieta atpūtai un dabas baudīšanai.
Grīvas mežu masīvā ir vairākas vietas, kur ir uzstādīti piemiņas akmeņi gan nacionālajiem partizāniem, gan padomju partizāniem. Ir apskatāmas zemnīcu vietas, kur mitinājušies partizāni, ir arī atjaunots bunkura paraugs, kurā ieejot, var izbaudīt kara laiku atmosfēru. Pie katra no objektiem ir uzstādītas plāksnes ar paskaidrojošiem tekstiem. Ir arī norādes, lai velobraucēji neapmaldītos. Organizējot pasākumu, mēs jau smējāmies, ka neoficiālais maršruta nosaukums varētu būt Grīvas mežu labirinti. Braucot pa meža ceļiem pirms zīmju uzstādīšanas, mums pašiem gadījās apmaldīties.
26.maija atklāšanā piedalījās 18 velobraucēji jeb 5 komandas. Diemžēl 2 komandas pirms brauciena atteicās no dalības objektīvu iemeslu dēļ. Kad bija izskaidroti noteikumi un izrunāti tehniskas dabas jautājumi, brauciens varēja sākties. Dalībniekiem bija ne tikai jāturas uz pareizajiem ceļiem, bet vajadzēja arī veikt dažādus uzdevumus, lai nopelnītu papildu punktus. Atjautīgos pārbaudījumus izplānoja Baltinavas jauniete Solvita Logina. Bija jānofotografējas ar raibu govi, bija jāatrod elektrības stabs ar nodegušu kāju, bija jāatrod bērzs, kurā ir iesiets lakats. Dziļi mežos, izrādās, ir ēkas, kur senāk bija tā saucamais Kaļvīnes veikals. Šis fakts bija liels pārsteigums daudziem velobraucējiem. Joprojām pie šīs senās ēkas atrodas senlaicīga pasta kaste ar visu nosaukumu. Diezgan sirreāla ainava priekš meža biezokņa.
Dalībnieki turējās braši un izbrauca visu posmu. Noslēguma punktā pie Muotrīnes ezera nogurušos ceļotājus gaidīja ugunskurā ceptas desiņas un pārsteiguma balvas. Īpašs prieks, ka pasākumā piedalījās komanda no Balvu novada Briežuciema pagasta. Viskuplāk pārstāvētā bija komanda “Astotie” jeb 8.klase no Baltinavas vidusskolas.
Lepojamies ar to, ka Baltinavas novadā ir par vienu tūrisma aktivitāti vairāk. Ceram, ka velomaršruts būs pievilcīgs ne tikai vietējiem velo mīļotājiem, bet arī attālāku novadu pārstāvjiem. Baltinavas novada apkārtne glabā sevī daudz vēstures un dabas pārsteigumu un noslēpumu. Tā ir kā dārgumu lāde, pamazām izbaudāma un iepazīstama. Un galvenais, jo vairāk mēs iepazīstam savu apkārtni un vēsturi, jo garīgi bagātāki kļūstam. Tās ir vērtības, kas vairojas, daloties ar tām.
Novēlu visiem velo maršruta potenciālajiem braucējiem nenobīties no skaitļa 34, jo tāds ir maršruta oficiālais garums kilometros. Tas ir to vērts! Novada domē ir pieejami bukleti ar karti un apskates vietu aprakstiem.
Maršruta svinīga atklāšana bija iespējama, pateicoties Rugāju, Baltinavas, Balvu un Kārsavas novadu kopprojektam “Iepazīt, lai nosargātu”.
Silvija Buklovska


<p "="">
26.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 026.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 126.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 226.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 326.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 426.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 526.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 626.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 726.maijā tiek atklāts velomaršruts Nr.785 Baltinavas novadā 8