Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos

Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos


15.jūnijā Baltinavā notika piemiņas pasākums par godu 1940.gada Masļenku traģēdijā bojā gājušajiem robežsargiem un viņu piederīgajiem. Pasākumu organizēja Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes personāls. Ziedus pie Masļenku piemiņas zīmes nolika arī pārējie klātesošie – Zemessardzes 25.kājnieku bataljona pārstāvji, Zemessardzes 31.kājnieku bataljona pārstāvji, Jaunsardzes informācijas centra Jaunsardzes departamenta 2.nodaļas Viļakas un Baltinavas jaunsargu vienības pārstāvji, Baltinavas novada domes un iestāžu pārstāvji, kā arī Baltinavas novada iedzīvotāji. Pasākumā ar muzikālu priekšnesumu uzstājās Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas pedagogs Aigars Bukšs.
Svinīgu uzrunu klātesošajiem teica arī Baltinavas un Šķilbēnu katoļu draudžu priesteris Staņislavs Prikulis.
Pirms 78 gadiem 15.jūnijā, gaismai austot, PSRS robežsardzes grupa 25 cilvēku sastāvā patvaļīgi pārgāja robežu un uzbruka Latvijas robežsardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, nošauti 2 Latvijas robežsargi un 1 civilpersona jeb robežsarga sieva. Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns, kurš miris vēlāk, bet aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju vairāki robežsargi un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Pēc traģiskā negadījuma leitnants Komisarovs, kurš bija iniciators patvaļīgajam uzbrukumam, tika disciplināri sodīts.
Pasākuma vadītāja inspektore Edīte Barsova pastāstīja, ka tai traģiskajā naktī vienlaikus notika PSRS robežsardzes vienībuzbrukumi deviņām citām robežsardzes mītnēm. Vēstures pētnieks Andrejs Edvīns Feldmanis 2002.gadā ir izdevis grāmatu – pētījumu “Masļenku traģēdija – Latvijas traģēdija”.
Kā savā uzrunā piemiņas pasākumā teica Baltinavas novada domes pārstāve Inese Siliņa:“Šodien, šajā piemiņas vietā, atceramies notikumus, kas risinājās pirms 78 gadiem Masļenkos. Traģisku notikumu, kas ir daļa no vēstures, un tāpēc ir svarīgi to atcerēties un zināt gan mums, gan mūsu bērniem. Arī jauniešiem ir jāapzinās savas valsts vērtība un jāzin vēsture, lai prastu par to pastāstīt tālāk arī nākamajām paaudzēm. Paldies Valsts Robežsardzei, Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldei par ideju un sadarbību. Gala rezultātā šī piemiņas vieta ir Baltinavas novadā. Piemiņas vieta, kur varam iedegt svecītes, nolikt ziedus un pieminēt kritušos robežsargus un viņu ģimenes locekļus.”

Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos 0Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos 1Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos 2Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos 3Baltinavā piemin 1940.gadā Masļenku traģēdijā bojāgājušos 4