“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava

“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava

2018. gada 21. jūlijā tūrisma aģentūra «Jēkaba Ceļojumi» sadarbībā ar fondu «1836» sāka simbolisku gājienu apkārt Latvijai, kā pirmo noejot jūras piekrastes posmu no Miķeļbākas līdz Kolkas ragam. Reizi mēnesī rīkojot divu dienu pārgājienus, pilnībā apiet apkārt Latvijai pa tās 1836 km garo kontūru plānots četru gadu laikā. Gājieniem pievienoties aicināts ikviens interesents. Pārgājienu maršrutu par godu Latvijas simtgadei izstrādājis fonds «1836». 13.- 14. jūlijā «Apkārt Latvijai» tūristu grupa devās 2 dienu pārgājienā Rekova — Kārsava. Savos iespaidos par veikto maršrutu dalījās pārgājienu projekta «Apkārt Latvijai» vadītāja Olita Jakovele.
«20. pārgājiens „Apkārt Latvijai“ beidzot atgrieza mūs ierindā ar neaprakstāmi skaistu Latgales iepazīšanas gājienu. Vīrusa radītā sastinguma atcelšana pulcēja mūsu projekta pārgājienā vairāk par 100 dalībniekiem, kuri var lepoties ar pieveiktajiem teju 50 km.
Jau pulcējoties pie Rekovas dzirnavām mūs sagaidīja Viļakas novada tūrisma informācijas centra sarūpēts muzikāls pārsteigums, radot priekšnojautu, ka nu tik būs! Pārgājienu uzsākot, ielūkojāmies Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā, tālāk devāmies pļavas takās, ko varētu nosaukt arī par baskāju takām. Kopā ar harismātisko un atraktīvo Rolands Keišs iepazinām vareno Kotiņi saimniecību. Tālāk mērojām ceļu līdz Upītei, kas ir Latvijas nemateriālais kultūras mantojums. Viesmīlīgās Slišānu ģimenes aprūpēti, nobaudījām pusdienu zupu ar pašceptiem kārumiem un iemācījāmies dažus latgaliešu valodas vārdus. Pēc pusdienām apciemojām dabas cilvēku, talantīgo tekstilmākslinieci Anneli Slišāni, kura savā „dvorā“ bija mums sarīkojusi izstādi “100 deči” un sarūpējusi cienastu ar pašceptu maizi. Apbrīnojuši Anneles dečos ieaustās idejas, devāmies tālāk, šķērsojot upīti, izbaudījām piedzīvojuma sajūtas.
Tā kā diena bija piepildīta ar daudzām iedvesmojošām ciemošanām, tad mums bija jāpieliek solis, lai steigtos uz Baltinavu, kur mūs — visu lielo gājēju skaitu, viesmīlīgi uzņēma vienu nams „Dīķmalas“. Pa ceļam vēl piestājām pie 57. paralēles Aldara uzstādītās zīmes un uzņēmām foto pārsimts metrus no Krievijas robežas, kur, labības lauku ieskauti, mūs lepni sveicināja abi — Latvijas un Krievijas robežstabiņi. Vakara cēlienu pavadījām kopā ar Baltinavas amatierteātri „Palādas“, skatoties izrādi latgaļu valodā „Ontans i plāšnīki“, bet dienu noslēdzām kopā ar brīnišķīgo folkloras kopu „Upīte“, kas mūs gan izdancināja, gan atklāja savas dziesmas no jaunā albuma, kurš 20 jūnijā piedzīvos prezentācijas svētkus. Tik skaistu kopābūšanu, par spīti nogurumam, negribējās pārtraukt, un, saņēmuši skanīgu pieskārienu mūsu ceļam, mieru metām jau pēc pusnakts, lai gan pašu dziedātas dziesmas mūsu telšu pilsētiņā skanēja līdz pat rīta gaismai.
Otrā diena nāca ar periodisku lietutiņu, bet tas netraucēja jūsmot par Latgales skaisto dabu. Svētdien mūsu ceļš veda garām vēl vienai ievērības cienīgai zemnieku saimniecībai „Amatnieki — Riekstiņi“. Saimnieks Guntars Bartkevičs mūs sagaidīja, lai parādītu savu plašo saimniecību un radītu mūsos pārliecību, ka Latgalē ir vareni saimnieki, par ko liecina divās dienās apciemotās divas lielsaimniecības. Tālāk nervus kutinošu pārsteigumu mums bija sagāduši baltinavieši — noticējām, ka mūs apturējuši robežsargi, jau steidzām meklēt pierobežas atļaujas un personu apliecinošus dokumentus, kad prasība uzrādīt dokumentu par Covid-19 neesamību, lika mums saausīties un sākt nojaust, ka kāds mūs „nes cauri“. Par piedzīvoto izbīli visiem pienācās šmakovkas mēriņš, smieklu pavadīti par veiksmīgo joku, devāmies izbaudīt ugunskura zupu, kuras garšu nespēja nomākt ne lietus, ne vēl pievaramo km skaits.
Nobaudījuši silto zupu, devāmies pildīt mums tik nozīmīgo darbiņu – ceļa posmā no Baltinavas līdz Kārsavai, šosejas malā, tuvu pie Krievijas robežas iesakņojām 1836.lv ceļa stabiņu. Šis bija ļoti emocionāls notikums gan Jēkaba Ceļojumiem, gan visiem „Apkārt Latvijai“ projekta gājējiem. Katrs no mums pielika roku, lai stabiņš tālajā pierobežā būtu nozīmīgs vizuāls apliecinājums tam, ka Latvija ir mīlestības apjozta, ka apkārt Latvijas ceļos pulsē dzīvība un ka mūsu zeme ir aptverama ar mūsu pašu sirdīm. Ar dziesmu „Pie dieviņa gari galdi“ atvadījāmies no stabiņa, cerot, ka drīz jau to atkal to samīļosim. Šīs 2 dienas ceļā no Rekovas līdz Bozovas stacijai mums sniedza daudz iespaidu, iedvesmojošu iepazīšanos un lepnumu par savu skaisto Latviju. Sirsnīgu paldies sakām Viļakas novada tūrisma informācijas centram un personīgi Inesei Matisānei, Baltinavas novadam un Madarai Siliņai, Andrim Slišānam un viņa ģimenei, kā arī visiem, kuri rūpējās, lai pārgājiens bagātinātu mūsu sirdis ar neaizmirstamām emocijām. Uz tikšanos ceļā!»

“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 0“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 1“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 2“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 3“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 4“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 5“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 6“Apkārt Latvijai” pārgājiens Rekova- Kārsava 7