Balvu un Gulbenes novada vientuļie seniori pilni jaunu iespaidu atgriezušies no ekskursijas

Balvu un Gulbenes novada vientuļie seniori pilni jaunu iespaidu  atgriezušies no ekskursijas

Vakar, 16.jūnijā, projekta «Vecums ≠ vientulība» ietvaros vairāk nekā 30 Balvu, Baltinavas un Gulbenes novada vientuļie seniori devās ekskursijā uz mini zoo «Rozīte» Rēzeknes pusē.

Pēc pasākuma seniori bija pilni jaunu iespaidu, sajūsmināti, aizkustināti un arī piekusuši, tomēr priecīgi par šo došanos ārpus mājas. Vairākas kundzes atzina, ka pat pašsajūta šajā dienā bijusi daudzreiz labāka nekā ikdienā. Prāts esot priecīgs, uzvilktas svētku drēbes, satikti cilvēki, bijusi iespēja parunāt un ieraudzīt ko jaunu. Braucot autobusā gan dziedātas dziesmas, gan izbaudīti skati pa ceļam – vairāki seniori tik ilgi nebija bijuši ārpus mājas, ka pat brauciens autobusā vien bija kā piedzīvojums. Mini zoo «Rozīte» seniorus laipni uzņēma un ekskursija noritēja gida pavadībā, pēc kuras visi devās vēl aplūkot Rēzekni un pusdienās uz kafejnīcu.

«Seniori bija ļoti priecīgi par šo braucienu. Un reizē tas bija arī liels gandarījums mums pašiem – redzēt šīs smaidošās sejas, sajūsmā ieplestās acis, šo spēju priecāties par it kā tik ikdienišķām lietām! Lai arī senioru ekskursijas Latvijā notiek, taču tās notiek sociāli aktīvajiem sirmgalvjiem. Sociāli izolētajiem šādu iespēju nav, tāpēc ar to arī šis projekts ir tik lielisks – dot iespēju kaut uz dienu ieraudzīt pasauli plašāku arī šiem cilvēkiem,» saka Latvijas Samariešu apvienības Balvu nodaļas vadītāja Karīna Vecā.

Seniori ar ierobežotām pašaprūpes spējām lauku reģionos ir izolēti no sociālās dzīves. Pat, ja seniori vēl spēj sevi aprūpēt dzīvesvietā un tikt galā ar ikdienas mājas soli, viņu sociālā izolētība ir ļoti augsta, jo savas mājas viņi praktiski neatstāj un labākajā gadījumā kontaktus uztur tikai ar tuvākajiem kaimiņiem.

Tāpēc Latvijas Samariešu apvienība palīdzēs vismaz 350 vientuļajiem senioriem gūt jaunus iespaidus, apmeklējot kultūras un dabas objektus un pasākumus atbilstoši viņu interesēm, palīdzēs senioriem socializēties, kaut uz dienu izkļūt no savas viensētas un doties aplūkot interesantas vietas Latvijā.

Ideja par šāda veida projektu radās ikdienas darba procesos, kad katru dienu, nodrošinot aprūpi mājās, Latvijas Samariešu apvienības darbinieki satiek simtiem senioru, kuriem ir zuduši praktiski visi sociālie kontakti, gadiem nav bijis iespējas un iemesla iziet sabiedrībā. Savukārt sociālo darbinieku kapacitāte neļauj tos apsekot tik bieži kā varbūt gribētos. Pašvaldības parasti nepieciešamības gadījumā nodrošina senioriem aprūpes mājās pakalpojumu,taču sociālu aktivitāšu iespējas vientuļiem pensionāriem laukos ir ļoti ierobežotas vai nav vispār – kā veselības stāvokļa, tā transporta un ienākumu līmeņa dēļ.

«Domāju, ka šādas aktivitātes ir noderīgas ne vien vientuļajiem senioriem, bet tas arī veicinās sociālā darba speciālistu un sabiedrības izpratni par senioru sociālās izolētības mazināšanas, aktīvās novecošanās un cienīgu vecumdienu nodrošināšanas tematiku,» saka Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš.

Kā plānots, kopumā projektā plānots iesaistīt vismaz 14 novadus Zemgalē, Vidzemē, Kurzemē un Latgalē. Projekta aktivitātes organizēs Latvijas Samariešu apvienības dienesta «Samariešu atbalsts mājās» 5 reģionālās nodaļas, iesaistot pasākumos kā aprūpi mājās saņemošus seniorus, tā arī citus vientuļus, sociāli izolētus seniorus atbilstoši sociālo dienestu ieteikumiem. Senioru aktivizēšanā tiks iesaistīti arī brīvprātīgie, kuri arī pasākumu starplaikā uzturēs kontaktu ar senioriem. Paredzēts stiprināt sadarbību arī ar sociāli aktīvajiem senioriem (novadu pensionāru biedrībām), iesaistot viņus kopā ar brīvprātīgajiem svētku sagatavošanas aktivitātēs.

Projekts «Vecums ≠ vientulība» tiek īstenots pateicoties A/S «Latvijas valsts meži» atbalstam sociālajai jomai.

Baiba Pare
Latvijas Samariešu apvienības komunikācijas speciāliste
Tālr. 28618033
e-pasts: baiba.pare@samariesi.lv