"Palādu" vasara

«Palādu» vasara.

Vasara pamazām jau dod vietu rudenim, kad dabā viss uzsāks gatavošanos ziemas laikam. Arī cilvēks, izgājis cauri vasaras zaļumam un ziediem, sāk atlikt labāko guvumu aukstajai ziemai, lai vakaros,,dzerot karstu tēju, varētu sasildīt sevi ar brīnišķīgajām atmiņām.

Baltinavas amatierteātrim arī ir vesels atmiņu pūrs, ko atcerēties, pārrunāt un pastāstīt citiem.

Svarīgs notikums bija lugas «Ontans i Anne» 9.daļas pirmizrāde Līgo vakarā. Reizēm gribējās atsviest ar roku mēģinājumiem, kuri ievilkās līdz pusnaktij, jo mājās gaidīja darbu jūra, bet, uzmundrinot viens otru ar jokiem, tikām pāri šim lūzuma punktam. Rezultāts iepriecināja un deva jaunu sparu.

Brīnišķīgs notikums bija 2.Latvijas mazpilsētu un pagastu amatierteātru svētki Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 6. un 7. augustā, kur uzstājās 30 kolektīvi no visiem mūsu valsts reģioniem.No Latgales puses tur uzstājās tikai 5 teātri: Baltinavas «Palādas», Žīguru «Virši», Salnavas teātris, Daugavpils novada Vaboles pagasta teātris «Nagaidama prīca»,Viļānu «Kas ir, tas ir». Mēs izvēlējāmies uzstāties 6.augustā pl. 12.00, jo tad varējām apvienot arī braucienu uz Kocēnu novada Dikļiem, kur arī notika teātru Spēlmaņu svētki, tur mums bija jāuzstājas 21.00. Tā teikt, "šāvām divus zaķus ", jo ietaupījām laiku un līdzekļus. Brīvdabas muzejā izvēlējāmies Latgales lauku sētu Dervinīki, kura pilnībā atbilda mūsu lugas «Lauku kurorts piļsātnīkīm»darbības vietai. Tas bija ļoti interesanti, jo pirmo reizi spēlējām ne uz skatuves, bet īstas mājas pagalmā. Sākumā mūsu aktieri jutās drusciņ apjukuši, jo bija jāatrod katram savs ceļš šajā lauku sētā. Tā kā bijām izbraukuši no mājām jau 5.30, tad Rīgā bijām laicīgi un mierīgi apguvām svešo vidi. Pirms uzstāšanās visi kopīgi palūdzām Augstāko spēku, lai nesūta lietu, un viņš mūs uzklausīja. Izrāde izdevās spīdoši, tāpēc prieks bija visiem.

Paspējām vēl noskatīties Danskovītes lugu «Sīvasmuotes senču laiki»2. daļu Limbažu novada Viļķenes teātra izpildījumā. Tajā pašā dienā šo izrādi uz Brīvdabas muzeju bija atveduši arī žīgurieši, taču tur mēs netikām, jo devāmies uz Dikļiem.

Dikļi pārsteidza ar sakopto vidi, krāšņo pili un cieņu pret novada bagāto kultūras mantojumu un prasmi to izcelt un saglabāt. Tur skatītājus laiks nelutināja, jo pusi izrādes lija un viņiem bija jābūt pacietīgiem. Paldies Baltinavas novada pašvaldībai par sagādāto transportu.

Trešā mūsu vasaras pērle bija piedalīšanās Rīgas svētkos 14. augustā. Piedāvājums atnāca pilnīgi negaidīti, un mēs to pieņēmām. Protams, bija liela neziņa par to, kas mums būs jādara, bet realitāte izrādījās gaužām patīkama. Mūsējiem aktieriem bija jākļūst par J. Streiča filmas «Cilvēka bērns»personāžiem. Vajadzēja tikai atrast tādu mazumiņu- Boņuka vecuma puiku, kurš runātu arī latgaliski. Te nu radās grūtības, un izmisīgie meklējumi draudēja izgāzties. Beidzot par Boņuku piekrita kļūt Jānis Logins. Viņa mamma Anita devas līdzi, lai puika justos drošāk. Rīkotāji atvēlēja viņai mammas lomu, Salimons bija Aigars Keišs, vecotēvu atveidoja Imants Slišāns, bet Jāzeps Jermacāns pārtapa Boņuka tēvā.

Tas nu gan bija izaicinājums un varens piedzīvojums, kad sāka nākt svētki apmeklētāji! Bija izvēlētas trīs J. Streiča filmas, kurās tad arī notika īsta rosība: «Cilvēka bērns», «Limuzīns Jāņu nakts krāsā»,«Rūdolfa mantojums». Mūsējās filmas paviljons bija vissaistošākais – siena zārds, šūpoļu koka zirdziņš un liela līnijdroška. Tos, kuri cēlušies no laukiem, tas pievilka kā magnets, siena smarža izplatījās jau lielā attālumā, bet ārzemnieki neko tādu nebija redzējuši, tie čakli centās fotografēt šo neparasto vidi. Vislielākais gandarījums bija tad, kad pie mums ieradās filmu režisors Jānis Streičs un uz brīdi kļuva par mūsu paviljona ciemiņu. Braucot mājās, jutāmies kā 20 cm virs zemes. Ceru, ka katrs no mums būs sakrājis ziemas periodam savus dvēseles prieka brīžus, lai tad, kad būs smagāk ap sirdi, varētu izvilkt tos no atmiņu krātuvītes un papriecāties par vasarā piedzīvoto.

Vairāk fotogrāfiju no «Palādu» vasaras piedzīvojumiem apskatāmas šeit :

http://baltinava.lv/pages/teatris-paladas.html