„Kokles balss skaņu raksti”

„Kokles balss skaņu raksti”


27. janvāra vakarā Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas kamerzālē skanēja kokļu trauslā un skaistā mūzika.

Pirmo reizi novadā koncertēja koncertorganizācijas „Ave Sol” koklētāju ansamblis „CANTATA”. Tajā apvienojušās P.Jurjāna mūzikas skolas absolventes, kas mācību laikā kļuvušas par dažādu Latvijas un starptautisko konkursu un festivālu laureātēm, gan kā solistes, gan kā ansambļa dalībnieces. Ansamblis pastāv 14 gadus un to vada Anda Eglīte, kura mūsdienu mūzikas kameransambļa „Altera Veritas” sastāvā ieguvusi Lielās mūzikas balvu 2003. gadā, kā arī „Diena” gada balvu kultūrā 2004. gadā. CANTATA ir vadošais koklētāju ansamblis Latvijā, kurš vairākus gadus pēc kārtas iegūst 1. vietu valstī dziesmu un deju svētku konkursā koklētāju ansambļiem. Koklētāju ansambļa nosaukums CANTATA (tulkojumā –apburts) lieliski raksturo visas ansambļa dalībnieces- tajā muzicē ar kokli, mūziku un jaunības degsmi apburtas jaunietes, kuras vieno vēlme radīt mūzikas brīnumu un izdzīvot to kopā ar klausītāju.
Ansamblī muzicē Dārta Zelma Skrastiņa, Līga Griķe, Madara Ivanovska, Katrīna Anna Skrastiņa un Sabīne Adamsone.
Koncertā dzirdējām ne tikai tautas dziesmas un to apdares, kā ierasts, bet arī klasiskās un estrādes mūzikas pērles. Klausītājus aizkustināja Emīla Dārziņa Malanholiskais valsis, R. Paula skaņdarbs kinofilmai „Ilgais ceļš kāpās”, kā arī speciāli ansamblim CANTATA komponēts Līgas Ančevskas skaņdarbs „Vēl viens sapņu dārzs”, kurā varēja saklausīt katras kokles kā solo instrumenta skanējumu. N.Paganīni skaņdarbs „Karnevāls” atsauca atmiņā jaungada notikumus. Koncertā dzirdējām arī Vitas Rudešas skaņdarba „Šis vējiņš pūta” pirmatskaņojumu, kurš komponēts 2018. gada dziesmu svētkiem.
Jaunās mākslinieces aizrautīgi muzicēja, meistarīgi, saskanīgi un krāsaini atklājot dažādo, katra instrumenta īpašo skanējumu, aizskarot ikviena klausītāja dvēseles stīgas. Ne velti saka, ka kokļu skaņas nes sevī lielu emocionālu pārdzīvojumu un spilgtāk kā cita kultūras vēstures liecība vairo nacionālo pašapziņu, mīlestību un cieņu pret savu tautu un tās garīgajām vērtībām.
Ieguvēji bijām visi, īpaši jaunie mūziķi, kas sadzirdēja jaunas krāsas un noskaņas mūzikā, alkas pēc dvēseles harmonijas.
Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam par atbalstīto projektu.

„Kokles balss skaņu raksti” 0„Kokles balss skaņu raksti” 1„Kokles balss skaņu raksti” 2„Kokles balss skaņu raksti” 3„Kokles balss skaņu raksti” 4„Kokles balss skaņu raksti” 5„Kokles balss skaņu raksti” 6„Kokles balss skaņu raksti” 7„Kokles balss skaņu raksti” 8